Analog Telefon Santrali

Analog telefon santrali arızalarında 25 Yıllık tecrübemizle hizmetinizdeyiz. Çalışma saatlerimiz pazar günü hariç her gün saat 09:00-18:00 arasındadır. 

Santral Çeşitleri, Farkları ve Özellikleri Nelerdir?

Santral Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan telefon santralı çeşitleri; analog santral, IP santral ve sayısal (dijital) santrallardır. Bu santralların farkları ve çeşitleri hakkında bilgi verelim.

Analog Telefon Santralı Nedir?

Analog santral; genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde tercih edilen, iletişimi merkeze bağlı kablolar aracılığıyla sağlayan modüler bir sistemdir. Analog santrallar küçük ve orta ölçekli firmaların iç ve dış görüşmeleri bu santral üzerinden yönetilmektedir. Analog santrala bağlı kullanıcılar, dahili ve harici hatlara bağlanabilecekleri gibi bu işlemlerin istenildiği takdirde kısıtlanabilme imkanı da bulunabilmektedir.

Gelişen teknolojiyle birlikte analog santrallar da programlanabilir bir yapıda olup analog telefon santrallarının genel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

Otomatik dış hat bekletme
Otomatik sistem kontrolü
Çağrı kısıtlama
Doğrudan aboneye erişim
Harici çağrı yönlendirme
En ucuz tarifeye yönlendirme (LCR)
Dış hat erişim grupları
Otomatik dış hat açma
Gece servisi
Paralel operatörler
Sistem parametrelerini raporlama
Elektrik kesintisinde dış hat-iç hat bağlama
Uzaktan programlama
Dahili abone grupları
Seri çağrı transferi
Sistem yetkilisi
Zaman ve tarife tabloları
MF/DP arama
Faks yönlendirme

IP Telefon Santralı Nedir?

IP santral; ses, görüntü vb. iletişim gereksinimlerini network (ağ) üzerinden ip protokolü ile ileten, yazılım tabanlı telekomünikasyon sistemidir.

IP Telefon Santralı Avantajları;

Yazılım tabanlı olduğundan bilgisayar, internet ve iletişim eknolojilerindeki gelişmelere kolaylıkla entegre edilebilecek yapıdadır. Çok katılımcılı telefon görüşmesi (telekonferans) yapılabilir. Analog telefon santrallarına göre daha verimli bant genişliği kapasitesi sağlar. Network üzerinden çalışması nedeniyle aynı anda internet ve IP telefonlar kullanılabilir.
Günümüzde kullanılan analog santrallara göre çok düşük bir maliyete sahiptir. Çok şubeli işletmeler arasında ücretsiz iletişim imkanı sunmaktadır. Video IP telefonlar aracılığıyla görüntülü görüşme olanağı bulunmaktadır. Bakımı basit olup kapasite artırımı, yönetimi ve entegrasyonu kolaydır. Mobil cihaz aracılığıyla ip santrala bağlanıp arama gerçekleştirebilirsiniz.

Sayısal (Dijital) Telefon Santralı Nedir?

Dijital telefon santralı; genellikle kurum içi haberleşmede tercih edilen bir modüler sistemdir. Dijital telefon santralı ile kullanıcılara kullanımı kolay ve güçlü bir iletişim olanağı sunulmaktadır. Kurumların iletişim maliyetlerini düşürmesinin yanı sıra yüksek kalite de ses transferi sağlamaktadır. Sayısal telefon santralları gelişen teknolojiyle birlikte değişime uğrayarak IP, internet telefonu gibi network tabanlı iletişim aletleri ile de kolaylıkla entegre olabilmektedir.

Open chat
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?